کتابخوان ماه بهمن 98

کتابخوان ماه بهمن 98

جوانان درباري و آرمان‌شهر؛ پديدآور: سيد حميدروحاني؛ ناشر: بنياد تاريخ‌پژوهي و دانشنامه انقلاب‌اسلامي؛ تعداد صفحات: 258

كتاب جوانان درباري و آرمان‌شهر روايت تاريخي و شيرين يكي از مبارزان و مجاهدان حكومت اسلامي است به نام بهمن حجت كاشاني كه همراه همسرش كاترين عدل از درون دربار شاهنشاهي و پادگان نظامي به پيام انقلابي امام (ره) لبيك گفتند و با چشم پوشي از ماديات و زرق و برق درباري به سوي برپايي و ساختن آرمان‌شهر حكومت اسلامي حركت كردند.
اين حركت و مجاهدت نشان از آن دارد كه نهضت اسلامي امام (ره) علاوه بر اين‌كه بر دل و جان مردم ايران نشسته است، تا عمق ذهن و جان برخي از اهالي كاخ ستمگران رسوخ و رخنه كند و نداي ملكوتي ايشان بر جان بيداردلاني كه هنوز از لذات و جذبه‌هاي كاخ و كاخ‌نشيني سرمست  نشده‌اند را به سوي نور و روشنايي بكشاند و از آنان دربارياني انقلابي و مسلمان بسازد.
در اين اثر تاريخي اتفاقات و تحولات روحي برخي از وابستگان دربار پهلوي و سعي و كوشش آنها براي تحقق انقلاب و برپايي حكومت اسلامي مهم‌ترين محور كتاب است.

کتاب خوان ماه بهمن 98 کتابخانه وحدت پاوه


از موضوعات مهم كتاب پرداختن به ماجراهاي سه شخصيت درباري است، به نام‌هاي بهمن حجت کاشانی، فرزند سرهنگ محمود حجت که در راه براندازي نظام پادشاهي و تشكيل حكومت اسلامي تلاش‌هاي بسياري نمود و در پايان اين حركت انقلابي به دست مأمورین شاه، به شهادت می‌رسد.
 علی اسلامی اصل فرزند شاهپور علیرضا پهلوی و نوه رضاشاه پهلوی كه نام واقعی او پاتریک پهلوی بود، از مادری لهستانی تبار به نام کریستین شولوسکی به دنیا آمد. علی پس از آشنايي با شخصیت بهمن و متأثر از انديشه و قیام او، نام و مرام خود را در جريان نهضت دینی تغییر می‌دهد و ماجراهاي غریبی را رقم می‌زند.
خانم کاترین عدل، دختر پروفسور عدل و همسر بهمن حجت، که او هم غریبانه شهید می‌شود.
نويسنده با استفاده از اسناد رسمی و نيز مصاحبه با شاهدان و بستگان فعالان این قیام، توانسته اثري با ویژگی‌هاي مهم و منحصر به فرد را در خصوص انقلاب اسلامي از به‌جاي گذارد.

تصور روییدن یک گل زیبا در لجنزار برای عده ای دشوار است. شاید با مطالعه سرگذشت علی پهلوی اسلامی به عنوان عضوی از خاندان پهلوی به این کلام الهی رهنمون شویم که امکان تولد از مردگان هم وجود دارد.

دختر پیامبر؛ پدیدآور: محمدعلی جاودان؛ ناشر: موسسه ایمان ماندگار؛ تعداد صفحات: 145

بررسی دقیق ابعاد تاریخی اتفاقات پس از رحلت پیامبر صلوات الله عليه و آله و کشف زوایای پنهان این رویدادها دریچۀ تازه‌ای به روی تشنگان معرفت و جویندگان حقیقت اسلام می‌گشاید. شناخت حوادثی که یکی پس از دیگری، چهرۀ حکومت و جامعۀ اسلامیِ ساخته به دست معمار آسمانی آن و رسول نور را دگرگون می‌کند، راهنمای خوبی است برای درک عمیق تاریخ اسلام.

چقدر آسمان دلگیر است و روزهای سخت بی فاطمه چه دیر می‌گذرد... چقدر باغ‌های مدینه بی‌رنگ شده‌اند و گل‌ها رنگ و بوی گذشته را ندارند... خورشید دیگر روشنی نمی‌بخشد و چشمه‌ها آب‌های گوارا نمی‌زایند...
خدایا چقدر علی تنهاست...

"دختر پیامبر" ارائۀ گزارشی است از وقایع زندگی حضرت زهرا سلام الله علیها  پس از رحلت نبی مکرم صلوات الله عليه و آله. کتاب ماندگاری از مؤسسه ایمان ماندگار که در عین ایجاز و اختصار به این موضوع پرداخته است. مطالب این کتاب، کوتاه، مستند و تحقیقی است و نویسنده می‌کوشد تا با بهره‌گیری دقیق از منابع معتبر تاریخی، گزارشی دقيق و خالی از هرگونه زیاده‌گویی و بزرگ‌نمایی به مخاطب خود عرضه کند. این کتاب در پنج فصل و با مهم‌ترین اتفاق پس از رحلت پیامبر یعنی ماجرای سقیفه آغاز می‌شود و با توضیحاتی پیرامون رحلت حضرت فاطمه سلام الله علیها و اتفاقات پس از آن پایان می‌یابد و در خلال اين مباحث به بسياري از پرسش‌ها و ابهامات و شبهات مطرح در اين دوره زماني حساس، مستند و مستدل پاسخ مي‌گويد.

توضیحات مختصر و مفید سرآغاز کتاب، دورنمایی از فرهنگ مردم عرب و آیین و رسوم قبیله‌ای آن زمان ترسیم می‌کند و در ادامه با سیری تاریخی و منظم آنچه را که بر اسلام پس از پیامبر آمده است روایت می‌کند. تعیین جانشین برای پیامبر، بیعت گرفتن از امیرمؤمنین علیه السلام، فاطمه سلام الله عليها پس از پیغمبر صلوات الله عليه و آله، داستان اموال پیامبر و فدک، رحلت ام ابیها، وصیت و به خاک سپاری آن حضرت، اتفاقات پس از رحلت و ... از جمله موضوعاتی است که با بهره‌گیری از اسناد معتبر و مورد قبول جهان اسلام شرح و تفسیر می‌گردد.

استفاده گسترده و فراوان از منابع اهل سنت در نقل روايات تاريخ و تحليل آن، يكي از مهمترين ويژگي‌هاي كتاب است.

درود بر برادر ارتشي؛ پديدآور: حميدرضا شاه‌آبادي؛ ناشر: كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان؛ تعداد صفحات: 32

سحرگاهان 22 بهمن خبرهای مأیوس کننده برای ارتشبد قره‌باغی ارسال می‌شد. اخباری حاکی از این که کلانتری‌ها یکی پس از دیگری در حال سقوط‌اند، سربازان به مردم می‌پیوندند. همافران، گاردی‌ها را شکست داده‌اند، مردم اداره تسلیحات ارتش را به محاصره خود درآورده‌اند. نیروهای هوانیروز از فرمان سرپیچی می‌کنند و حاضر به اطاعت نیستند، سرلشکر نشاط فرمانده گارد جاویدان از فرمان فرمانده نیروی زمینی سپهبد بدره‌ای سرپیچی می‌کند و نیرویی برای حمایت از فرماندار نظامی نمی‌فرستد. درآن لحظات حساس، رژیم شاه می‌کوشید تا به تنها تکیه گاه خود که سخت بدان امیدوار بود، توسل جوید. یعنی ارتش را به بهانه‌های گوناگون از پادگان‌ها بیرون کشیده و علی رغم وظیفه اصلی آن که دفاع از مرزهای میهن و حفظ حقوق و مصالح و شرف مردم است رویاروی همان مردم قرار دهد. اما وقتی فطرت‌های پاک ارتشیان مسلمان که جزء مردم و بخشی از پیکر این جامعه بودند از خروش و قیام ملت متأثر شد و جرقه‌های اسلام‌خواهی و انسان­دوستی در قلب‌های آنها درخشیدن گرفت، تمام امید رژیم که به استوانه تنومند ارتش متکی بود، بر باد رفت و کاخ ظلم و ستم طاغوت فروپاشید.

حميدرضا شاه‌آبادي در اين كتاب وقايع پيوستن ارتش به ملت را با روزشمار وقايع از تاريخ 13بهمن 1357 تا روزهاي پيروزي انقلاب با بياني ساده و شيوا براي نوجواناني كه در آن روزهاي خروش و غرور انقلابي حضور نداشتند به تصوير كشيده است و با استفاده از سخنان و رهنمودهاي امام خميني (ره) كه در آن روزها راه‌گشاي مردم و سربازان و فرماندهان ارتشي بود وقايع و اتفاقات انقلاب را بازگو مي‌نمايد.
همچنين نويسنده در اين كتاب با اشاره به شعارهايي كه از سوي مردم و سربازان به گوش مي‌رسيد، خواننده را با حال و هواي انقلابي و شور و خروشي كه بين مردم بود آشنا مي‌كند.

مثل مادر مهربان؛ پديدآور: طيبه شاماني؛ ناشر سوره مهر؛ تعداد صفحات 32


کتاب مثل مادر مهربان اثر طیبه شامانی، مجموعه‌ای از اشعار ویژه کودکان است که برای گروه سنی (ب) تهیه شده و ويژگي‌هاي يك اثر جذاب و خواندني براي كودكان را دارد. شاعر توانمند و خوش ذوق توانسته در این اثر، اشعاري آموزنده را كه در آنها موارد آموزشی به صورت غیرمستقیم مطرح شده، برای کودک بسرايد.
شاعر، مفاهیمی مانند کرامت انسانی، میهن‌دوستی، مهارت‌هاي زندگي، پایبندی به ارزش‌هاي خانواده و مضامين اخلاقي ديگر را در اشعارش گنجانده است.
از جمله جذابيت‌هاي يك كتاب براي كودكان تصاوير رنگي و جذاب، متن كوتاه و آهنگين آن است. تعداد خطوط، سایز نوشته‌ها و چيدمان عکس‌ها کمک مي‌كند که کودک از خواندن لذت ببرد.
در اشعار كتاب از مفاهيم پندآموز و پیام‌های مستقیم اثري نيست و شاعر پيام‌هاي خود را هنرمندانه، شاعرانه و کودکانه و غير مستقيم انتقال داده است.‌

يك كلاه سبز
مي‌گذاري روي سر
شاخه‌هايت مي‌شود
لانه‌ي شانه به سر
گربه‌اي لم مي‌دهد
ظهر زير سايه‌ات
شب كه شد، يك ياكريم
مي‌شود همسايه‌ات
هست با اين‌كه تنت
چوب‌هاي سفت و سخت
مثل مادر مهربان
باز هستي اي درختنویسنده مطلب: کتابخانه وحدت

کتابخانه وحدت

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...